Kajakartswo

Kitesurfing

Sporty zespołowe

Sporty zespołowe to te, w których dwie drużyny rywalizują ze sobą o zwycięstwo. Na wyznaczonym terenie – boisku odpowiednim do danej dyscypliny, grają o pierwsze miejsce. W grach zespołowych wygrana zależy od zaangażowania i umiejętności każdego zawodnika. Nie ma tu miejsca na indywidualny sukces – podstawą jest komunikacja, wspólny trening, dzięki któremu zawodnicy poznają nawzajem swój styl gry, ruchy i mogą się do siebie dopasować. W grach zespołowych walka trwa do końca, zawodnicy się wspierają, pomagają sobie. Nie bez powodu więc mówi się, że gry zespołowe przynoszą wiele korzyści, szczególnie dla młodych ludzi. Pomagają wchodzić w interakcje z drugim człowiekiem, uczą szacunku do drugiej osoby.

 

 

Jakie są najbardziej znane zespołowe dyscypliny sportowe?

 

-Śmiało można tutaj wymienić chociażby siatkówkę. Drużyna składa się z sześciu osób – rozgrywającego, atakującego, dwóch środkowych oraz dwóch osób przyjmujących. Boisko do gry posiadać musi odpowiednie wymiary, tj. 18m x 9m. Siatka powinna być umieszczona na odpowiedniej wysokości – dla panów to 2,43m, zaś dla pań 2,24m. Piłka siatkowa jest dyscypliną sportową od 1964 roku. Reprezentacja Polski wywalczyła złoto na Igrzyskach Olimpijskich w 1976 roku oraz dwa razy wygrała Mistrzostwa Świata.

 

-Innym, coraz bardziej lubianym i oglądanym sportem drużynowym na całym świecie jest piłka ręczna. Uprawiają ją kobiety oraz mężczyźni. Na Igrzyskach Olimpijskich drużyna męska wystąpiła w 1972 roku, zaś drużyna damska w 1976 roku. Jedna drużyna składa się z siedmiu osób. Zasady gry są jasno określone. Zawodnicy nie mogą wykonać więcej, niż trzech kroków następujących po sobie bez kozłowania piłki. W związku z czym gra jest dynamiczna, oglądać można liczne podania i rzuty. Piłkę można dotykać rękami, rzucać, popychać. Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie więcej bramek.

 

-Jeśli chodzi o sporty zespołowe, w których nie ma piłki to można wymienić tutaj hokej na lodzie. Mecze rozgrywane są na lodowisku, zaś gracze są odpowiednio ubrani, zabezpieczeni kaskami, ochraniaczami, wyposażeni w kije hokejowe, dzięki którym mogą przerzucać krążek i doprowadzić go do bramki przeciwnika. Zawodnicy poruszają się na łyżwach. W skład drużyny wchodzi pięciu zawodników oraz bramkarz. Mecze hokejowe trwają godzinę. W hokeju wiele ruchów jest dozwolonych, dlatego istnieje regulamin, w którym zapisane są karane zachowania zawodników, między innymi ataki kolanami, ataki kijem, natarcia, rzucania o bandę i inne.

 

Odsłony: 832

W powietrzu, jednak trochę inaczej...

 

         

Od czego zacząć?

Co ćwiczyć?

Najnowsze artykuły